E-Edition

JOB OPENING FOR OFFICE MANAGER

The Sanpete Messenger

Manti girls cross-country team takes first place in Region 15 for second year in a row

Members of Manti High's region championship cross country team are: (Front row): Breanna Hedelius, Kate Ingram, Ellie Christensen and Jena Bailey. (Back row): Ellie Anderson, Nicole Nelson, Avalin Cook, Madison Norris, Allison Bishop, Jessie Godfrey, and Alayna Cornelsen.
Members of Manti High’s region championship cross country team are: (Front row): Breanna Hedelius, Kate Ingram, Ellie Christensen and Jena Bailey. (Back row): Ellie Anderson, Nicole Nelson, Avalin Cook, Madison Norris, Allison Bishop, Jessie Godfrey, and Alayna Cornelsen. – Photo Courtesy Brandon Norris
Manti girls cross-country team takes first place in Region 15 for second year in a row

 

 

 

10-20-2016

 

SALINA—The Manti girls cross country team took first place in Region 15 for the second year in a row in a meet based at the Black Hawk Arena in Salina.

The meet drew six teams: North Sevier, Gunnison, San Juan, Grand and Emery.  According to coach Brandon Norris, the participating schools have some of the best runners in 2A.

The Manti girls came in 27 points ahead of second finisher, North Sevier.  San Juan came in third, Grand fourth, Emery fifth and Gunnison sixth.

The boys team came in third overall behind Emery and Grand. The San Juan, North Sevier and Gunnison boys teams took fourth, fifth and sixth places respectively.

Four girls on the Manti team placed in the top 10. The girls team was led by junior Madison Norris, who placed first, making her the region champion.  Freshman Nicole Nelson who ran what Norris described as “the race of her life” placed fourth.  Senior Allison Bishop came in seventh, while junior Avalin Cook took ninth.

Other top finishers among the girls were  senior Jessie Godfrey, 16th;  sophomore Ellie Anderson, 21st; and junior Jena Bailey, 31st.

In boys competition, two Manti runners placed in the top 10. Jordan Cheney, a junior, was ninth, followed by sophomore Nathaniel Cox, who took 10th.

Other boys who qualified for state included sophomore Caleb Jensen, 19th; senior Max Mickelsen, 21st; junior Tim Kryzymowski, 28th, and Ethan Ostler, 34th.

The state meet will be Oct. 19 at Sugarhouse Park in Salt Lake City.